خطبه غدیر 7
ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳ آذر ۱۳۸۸ : توسط : منتظران منجی

ای مردم! نماز را بپا دارید و زکات را بپردازید،همانگونه که خدای عز و جل به شما فرموده است. اما اگر زمانی طولانی بر شما گذشت، و کوتاهی نمودید و فراموش کردید، پس علی صاحب اختیار و سرپرست شماست و برای شما روشن می شازد. همان کسی که خداوند او را بعد از من منصوب فرموده، و امین بر خلقش قرار داده است. او از من است، و من از او هستم. آنچه را از او و فرزندان من بپرسید، پاسخ می دهند؛ و آنچه را نمی دانید، برای شما بیان می کنند. بدانید که حلال و حرام بیش از آن است که من همه آنها را بشمارم و معرفی کنم. یا این که در یک جلسه، به تمام حلالها دستور داده و از تمام حرام ها بازتان دارم. بنابراین، مامورم که از شما بیعت گرفته و با شما دست بدهم؛ بر پذیرش آنچه از سوی خدای عز و جل درباره امیرالمومنین و اوصیای بعد از او آورده ام. همان کسانی که از من و از نسل او علی هستند، و امامت تنها در این برگزیدگان ثابت و بر قرار خواهد بود. و آخرین ایشان مهدی است؛ تا آن زمان که خدای تدبیر کننده قضا و قدر را ملاقات کند.

ای مردم! هر حلالی که شما را بدان رهنمون کردم و هر حرامی که شما را از آن باز داشتم؛ نه هرگز از آنها برگشته ام، و نه هرگز آنها را به چیز دیگری تبدیل کرده ام. این مطلب را بخاطر بسپارید و آن را نگهداری کنید و به یکدیگر سفارش نمایید، و البته، نه آن را تغییر دهید و نه تبدیل کنید.

من سخن خود را بار دیگر تکرار می کنم: نماز را بپا دارید، زکات را بپردازید، به معروف امر کنید و از منکر باز دارید. اما این را بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که جان کلام مرا بفهمید و آن را به کسانی که حاظر نیستند برسانید. سپس او را از طرف من به پذیرش آن امر کنید و از نپذیرفتنش، نهی نمایید؛ زیرا این دستوری است از جانب خداوند و از سوی من، و هیچ امر به معروفی یا نهی از منکری نیست مگر با امام معصوم.

ای مردم! قرآن به شما می شناساند که امامان بعد از او فرزندان او هستند، و من هم به شما شناساندم که آنها از نسل من و او هستند؛ آنجا که خداوند در کتابش می فرماید: (و آن را کلمه باقی و پاینده ای در فرزندان او قرار داد) و من هم به شما گفتم:(( اگر آن دو را دستاویز خود قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد.))

ای مردم! تقوا را قرین باشید، و از سختی قیامت حذر کنید؛ همچنان که خداوند فرموده است: زلزله قیامت امر عظیمی است.

و همواره مرگ،  معاد، سنجش و محاسبه اعمال در پیشگاه خداوند، پاداش و جزا را به یاد آورید. اما آن کس که حسنه با خود بیاورد، در برابر آن پاداش داده می شود؛ و هر کس سیئه بیاورد، هیچ بهره ای از بهشت نخواهد داشت.

ای مردم! جمعیت شما بیش از آن است که یکباره و در یک زمان با من دست داده (بیعت کنید)، اما خداوند به من امر فرموده که به زبان از شما اقرار بگیرم؛ درباره آنچه مستحکم نمودم برای علی امیرالمومنین و امامانی که پس او می آیند و از نسل من و او هستند؛ همانگونه که اعلام نمودم ( فرزندان من، از نسل او هستند.))

بنابراین، همگی چنین بگویید:

((ما شنیدیم و اطاعت می کنیم، و راضی هستیم و سر تسلیم فرود می آوریم به آنچه از پروردگار ما و پروردگار خودت، درباره امامت امام ما، علی امیرالمومنین و امامان از فرزندان او، به ما رساندی. و بر این حقیقت، با قلب و جان زبان و دستمان، با تو بیعت می کنیم.

همچنین بر این عقیده زنده ایم و بر آن نیز می میریم، و روز قیامت با آن محشور می شویم. نه تغییر می دهیم، نه تبدیل می کنیم، نه شک نموده و انکار می کنیم، نه تردید به دل راه می دهیم، نه از این عهد بر می گردیم، و نه پیمان می شکنیم.

تو ما را به پیروی از دستور خداوند نصیحت کردی و درباره علی امیرالمومنین و امامان بعد از او، که گفتی از فرزندان تو و نسل او هستند؛ یعنی حسن و حسین و آنان که خداوند بعد از آن دو منصوب نموده است.

آ گاه برای آنان از ما عهد و پیمان گرفته شد؛ هم از قلبها، هم جانها، هم زبانها، هم ضمایر، و هم دستانمان. پس هر کس بتواند، با دست بیعت می کند؛ و آن کس که نتواند، با زبان اقرار می نماید، آنگونه که هرگز در پی تبدیل آن نباشیم و خداوند نیز در درونمان تغییری نبیند. ما این مطالب را از قول تو، به نزدیک و دور، از فرزندان و خویشان خود می رسانیم و خدا را بر آن گواه می گیریم. خداوند برای گواهی دادن کافی است و تو نیز بر این اقرار ما شاهد هستی.))

ای مردم! چه می گویید؟! خداوند، آگاه بر هر صدا و انا بر پنهانیهای هر کسی است. (پس هر کس که هدایت شد، به نفع خود اوست؛ و هر کس گمراه شد، به زیان خودش گمراه شده است) و هر کس بیعت کند، یقینا با خدا بیعت می کند، (دست خدا فراسوی دست آنان است).

ای مردم! با خدا و با من بیعت کنید، و همچنین با علی امیرالمومنین و حین و حسین و امامان از این خاندان در دنیا و آخرت؛ به عنوان امامتی پیوسته و ماندنی بیعت نمایید. خداوند، پیمان شکنان را نابود کرده؛ و وفاداران به عهد را، مورد رحمت خود قرار می دهد. (پس هر کس عهد شکنی کند، جز این نیست که به زیان خود عهد شکسته است؛ و آن کس که به عهد خود با خدا وفادار بماند. خداوند به زودی پاداش بسیار زیادی به او خواهد داد)

ای مردم! بگویید آنچه را به شما گفتم، و به علی به عنوان امیرالمومنین سلام کنید و نیز بگویید:(شنیدیم و اطاعت کردیم، آمرزش تو را می خواهیم و بازگشت به سوی توست) و بگویید: (حمد و سپاس مخصوص خدایی است که ما را به این (ولایت آل محمد(ص)) هدایت کرد، و حال اینکه اگر هدایت نمی کرد، هدایت نمی شدیم...)

ای مردم! یقینا که فضایل و برتری های امیرالمومنین نزد خداوند بیش از آن است که در یک جلسه، همه را بگویم. پس اگر کسی، شما را از آن آگاه ساخت، و خود نیز به آنها شناخت و معرفت داشت، به راستی گفتارش گواهی دهید.

ای مردم! هر کس خدا و رسولش، و علی و امامانی را که یاد آور شدم اطاعت کند، به رستگاری بزرگی رسیده است.

ای مردم! کسانی که برای بیعت با او و پذیرش ولایتش، و سلام بر او به عنوان امیرالمومنین سبقت بجویند؛ آنان رستگارانند و در بهشت های سرشار از نعمت، ماوا گزینند.

ای مردم! سخنی بگویید که خداوند به سبب آن، از شما راضی شود. و اگر شما و تمامی ساکنین زمین کافر شوند، هرگز به خداوند ضرری نمی رسانند. خداوندا! بخاطر آنچه ادا نمودم و به انجام رساندم، مومنین را بیامرزد؛ و بر انکار کنندگان کافر، غضب بنما. و حمد و سپاس از آن پروردگار جهانیان است.

پایان

صبا