ترجمه خطبه غدیر (1)

عید غدیر بزرگترین عید تمام انسانهاست چون ولایت همان بار امانت تجلی پیدا کرده است. واقعا ما چقدر در مورد واقعه غدیر و خطبه پیامبر صلوه الله علیه و آله میدانیم؟!؟!؟!

می توان این خطبه را در روز وفات پیامبر صلوات الله علیه و آله بخوانیم و مصیبتهای وارده بر ایشان را از زبان خود ایشان بشنویم و بی حساب بگرییم و سوزی همراه با تفکر داشته باشیم که این خطبه که همواره در عالم جاری و ساری هست جایگاه ما را کجا نشان می دهد؟ اگر پیامبر امروز در عالم ماده حاضر بودند در هنگام بالا بردن دست حضرت مهدی چه خطبه ای می خواندند؟ مهدی فاطمه کجاست؟

مقدمه

سال دهم هجرت است و رسول خدا صلواه الله علیه و آله از زمان هجرتش به مدینه تا کنون فرصت انجام حج تمتع را نیافته، هر چند دو بار عمره مفرده را بجا آورده است.

بنابراین مناسک حج هنوز برای مسلمانان روشن نشده، و چون که آن حضرت میداند آخرین ماههای زندگی پر برکتش را در این جهان می گذراند، پس می باید این سنت جاریه الهی را نیز به زودی برای مسلمانان تبیین کند. پیامبر اسلام صلوات الله علیه و آله به دستور خداوند اعلان سفر حج نموده و اینکه هر کس بخواهد می تواند با آن حضرت همراه شود. این خبر به قبایل مسلمان می رسد و هر کدام به نحوی خود را به مکه می رسانند از جمله قبایل یمن که علی نیز همراه آنان است، زیرا چند ماه قبل برای انجام ماموریتهایی به نجران و سپس یمن رفته که یکی از آنها دعوت مردم یمن به اسلام بوده است. حضرت علی پس از دریافت نامه رسول خدا بی درنگ با سپاهیان خود و حدود دوازده هزار نفر از مردم تازه مسلمان یمن، راهی مکه می شوند. در حین انجام مراسم حج رسول خدا صلوات الله علیه و آله برای آماده کردن اذهان عمومی مردم در منی دو خطبه می خوانند که یکی از خطبه ها در مسجد خیف ایراد شده است. پس از مراسم حج در منی (عید قربان) حاجیان از احرام در آمده و برای انجام بقیه اعمال به مکه می روند. در مکه رسول خدا صلوات الله علیه به دستور خدا میراث انبیای گذشته را یکجا به علی (ع) تحویل می دهد بگونه ای که تمام مسلمین آگاه می شوند و در در همین مدت کوتاه توقف در مکه جبرئیل لقب امیر المومنین را از سوی خدا در خصوص علی (ع) فرود آورده و رسول خدا صلوات الله علیه و آله ابتدا از یاران خود و سپس از تمام مسلمین می خواهد که به علی (ع) به این صورت سلام کنند: السلام علیک یا امیر المومنین. فردای آن روزپیامبر مکه را به قصد مدینه ترک می کند تا روز هیجدهم ذی الحجه فرا میرسد، جبرئیل فرود آمده و پیامی را از سوی خدا برای پیامبر می آورد پیامبر آنرا شنیده اما آنرا ابلاغ نمی کند و به راه خود ادامه می دهد. بار دوم به همین صورت می گذرد تا اینکه بار سوم ناگهان مرکب رسول خدا صلوات الله علیه می ایستد که انگار کسی راه را بر آن حضرت بسته و لحظاتی بعد سر مرکب پایین آمده و دو زانو ب خاک می نشیند. آثار وحی در چهره نمایان می شود و این آیه نازل می شود (سوره مائده آیه 67):

ای پیامبر آنچه را از خداوند بر تو نزل شده ابلاغ کن که اگر چنین نکنی تبلیغ رسالت خدا نکرده ای. خدا ترا از شر مردم در پناه خود نگه می دارد و کافرا را هدایت نمی کند.

سپس پیامبر صلوات الله علیه اعلام می کند: 

همین جا می ایستیم زیرا امر مهمی پیش آمده است. کسانی که رفته اند بخوانید تا باز آیند و آنان که هنوز در راهند، بگذارید برسند.

ساعتی بعد پیامبر از پشته هایی که آماده شده بالا می روند و علی را می خوانند و حضرت علی در سمت راست پیامبر صلوات الله علیه و آله کمی پایین تر جای می گیرند و پیامبر خطبه را می خوانند.

بقیه در ترجه خطبه غدیر (2)

 صبا

 

/ 8 نظر / 19 بازدید
حسن

سلام دوست عزیز. ممنون از حضورتان . خیلی عالی بود . باز هم منتظر دعوتتان هستم. یا علی گفتیم و عشق آغاز شد.... یاحق[گل]

سوشیانت

سبز علی؟ من با میرحسین هم نیستم ولی ولایت نظاوی رو هم قبول ندارم. البته ولایت فقیه رو هم همینطور. نه مسیحی ام و نه هیچ دینی. جز اسلام اما نه این اسلام. راه درست نه این راه مراقب باش که به قول علی (ع) دین و آخرتت رو برای دنیای کس دیگه نفروشی برادرم. این دعوا بین دو قطب قدرت تو ایرانه همه یکی هستن خوارج و معاویه درست تصمیم بگیر خدا تباه کاران رو به دست تباه کاران مجازات میکنه. یا علی

خادم الزهرا (داوود)

با هر طپشي كه در دِلِ آگاه است يك نسخه‌ي لا اله الا الله است هر جا كه بلند است نداي توحيد گلبانگ محمد رسول الله است توحيد و نبوت و امامت هر سه در گفتن يك علي ولي الله است... اللهم عجل في فرج مولانا صاحب العصر و الزمان.... التماس دعا یا علی...

جواد اقایی

سلام عید غدیر نزدیک است و مسئله خوبی را برای پرداختن انتخاب کرده اید.... به واقع شیعیان برای مباحثه در باره حقانیت شیعه به چه اندازه آماده اند؟ کربلا ببینمتان یا علی[گل]

راحله

سلام ممنون ازحضور زیبایتان مطالب ارزشمندی بود موفق باشید [گل]

طهورا

[گل]