خطبه غدیر 7

ای مردم! نماز را بپا دارید و زکات را بپردازید،همانگونه که خدای عز و جل به شما فرموده است. اما اگر زمانی طولانی بر شما گذشت، و کوتاهی نمودید و فراموش کردید، پس علی صاحب اختیار و سرپرست شماست و برای شما روشن می شازد. همان کسی که خداوند او را بعد از من منصوب فرموده، و امین بر خلقش قرار داده است. او از من است، و من از او هستم. آنچه را از او و فرزندان من بپرسید، پاسخ می دهند؛ و آنچه را نمی دانید، برای شما بیان می کنند. بدانید که حلال و حرام بیش از آن است که من همه آنها را بشمارم و معرفی کنم. یا این که در یک جلسه، به تمام حلالها دستور داده و از تمام حرام ها بازتان دارم. بنابراین، مامورم که از شما بیعت گرفته و با شما دست بدهم؛ بر پذیرش آنچه از سوی خدای عز و جل درباره امیرالمومنین و اوصیای بعد از او آورده ام. همان کسانی که از من و از نسل او علی هستند، و امامت تنها در این برگزیدگان ثابت و بر قرار خواهد بود. و آخرین ایشان مهدی است؛ تا آن زمان که خدای تدبیر کننده قضا و قدر را ملاقات کند.

ای مردم! هر حلالی که شما را بدان رهنمون کردم و هر حرامی که شما را از آن باز داشتم؛ نه هرگز از آنها برگشته ام، و نه هرگز آنها را به چیز دیگری تبدیل کرده ام. این مطلب را بخاطر بسپارید و آن را نگهداری کنید و به یکدیگر سفارش نمایید، و البته، نه آن را تغییر دهید و نه تبدیل کنید.

من سخن خود را بار دیگر تکرار می کنم: نماز را بپا دارید، زکات را بپردازید، به معروف امر کنید و از منکر باز دارید. اما این را بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که جان کلام مرا بفهمید و آن را به کسانی که حاظر نیستند برسانید. سپس او را از طرف من به پذیرش آن امر کنید و از نپذیرفتنش، نهی نمایید؛ زیرا این دستوری است از جانب خداوند و از سوی من، و هیچ امر به معروفی یا نهی از منکری نیست مگر با امام معصوم.

ای مردم! قرآن به شما می شناساند که امامان بعد از او فرزندان او هستند، و من هم به شما شناساندم که آنها از نسل من و او هستند؛ آنجا که خداوند در کتابش می فرماید: (و آن را کلمه باقی و پاینده ای در فرزندان او قرار داد) و من هم به شما گفتم:(( اگر آن دو را دستاویز خود قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد.))

ای مردم! تقوا را قرین باشید، و از سختی قیامت حذر کنید؛ همچنان که خداوند فرموده است: زلزله قیامت امر عظیمی است.

و همواره مرگ،  معاد، سنجش و محاسبه اعمال در پیشگاه خداوند، پاداش و جزا را به یاد آورید. اما آن کس که حسنه با خود بیاورد، در برابر آن پاداش داده می شود؛ و هر کس سیئه بیاورد، هیچ بهره ای از بهشت نخواهد داشت.

ای مردم! جمعیت شما بیش از آن است که یکباره و در یک زمان با من دست داده (بیعت کنید)، اما خداوند به من امر فرموده که به زبان از شما اقرار بگیرم؛ درباره آنچه مستحکم نمودم برای علی امیرالمومنین و امامانی که پس او می آیند و از نسل من و او هستند؛ همانگونه که اعلام نمودم ( فرزندان من، از نسل او هستند.))

بنابراین، همگی چنین بگویید:

((ما شنیدیم و اطاعت می کنیم، و راضی هستیم و سر تسلیم فرود می آوریم به آنچه از پروردگار ما و پروردگار خودت، درباره امامت امام ما، علی امیرالمومنین و امامان از فرزندان او، به ما رساندی. و بر این حقیقت، با قلب و جان زبان و دستمان، با تو بیعت می کنیم.

همچنین بر این عقیده زنده ایم و بر آن نیز می میریم، و روز قیامت با آن محشور می شویم. نه تغییر می دهیم، نه تبدیل می کنیم، نه شک نموده و انکار می کنیم، نه تردید به دل راه می دهیم، نه از این عهد بر می گردیم، و نه پیمان می شکنیم.

تو ما را به پیروی از دستور خداوند نصیحت کردی و درباره علی امیرالمومنین و امامان بعد از او، که گفتی از فرزندان تو و نسل او هستند؛ یعنی حسن و حسین و آنان که خداوند بعد از آن دو منصوب نموده است.

آ گاه برای آنان از ما عهد و پیمان گرفته شد؛ هم از قلبها، هم جانها، هم زبانها، هم ضمایر، و هم دستانمان. پس هر کس بتواند، با دست بیعت می کند؛ و آن کس که نتواند، با زبان اقرار می نماید، آنگونه که هرگز در پی تبدیل آن نباشیم و خداوند نیز در درونمان تغییری نبیند. ما این مطالب را از قول تو، به نزدیک و دور، از فرزندان و خویشان خود می رسانیم و خدا را بر آن گواه می گیریم. خداوند برای گواهی دادن کافی است و تو نیز بر این اقرار ما شاهد هستی.))

ای مردم! چه می گویید؟! خداوند، آگاه بر هر صدا و انا بر پنهانیهای هر کسی است. (پس هر کس که هدایت شد، به نفع خود اوست؛ و هر کس گمراه شد، به زیان خودش گمراه شده است) و هر کس بیعت کند، یقینا با خدا بیعت می کند، (دست خدا فراسوی دست آنان است).

ای مردم! با خدا و با من بیعت کنید، و همچنین با علی امیرالمومنین و حین و حسین و امامان از این خاندان در دنیا و آخرت؛ به عنوان امامتی پیوسته و ماندنی بیعت نمایید. خداوند، پیمان شکنان را نابود کرده؛ و وفاداران به عهد را، مورد رحمت خود قرار می دهد. (پس هر کس عهد شکنی کند، جز این نیست که به زیان خود عهد شکسته است؛ و آن کس که به عهد خود با خدا وفادار بماند. خداوند به زودی پاداش بسیار زیادی به او خواهد داد)

ای مردم! بگویید آنچه را به شما گفتم، و به علی به عنوان امیرالمومنین سلام کنید و نیز بگویید:(شنیدیم و اطاعت کردیم، آمرزش تو را می خواهیم و بازگشت به سوی توست) و بگویید: (حمد و سپاس مخصوص خدایی است که ما را به این (ولایت آل محمد(ص)) هدایت کرد، و حال اینکه اگر هدایت نمی کرد، هدایت نمی شدیم...)

ای مردم! یقینا که فضایل و برتری های امیرالمومنین نزد خداوند بیش از آن است که در یک جلسه، همه را بگویم. پس اگر کسی، شما را از آن آگاه ساخت، و خود نیز به آنها شناخت و معرفت داشت، به راستی گفتارش گواهی دهید.

ای مردم! هر کس خدا و رسولش، و علی و امامانی را که یاد آور شدم اطاعت کند، به رستگاری بزرگی رسیده است.

ای مردم! کسانی که برای بیعت با او و پذیرش ولایتش، و سلام بر او به عنوان امیرالمومنین سبقت بجویند؛ آنان رستگارانند و در بهشت های سرشار از نعمت، ماوا گزینند.

ای مردم! سخنی بگویید که خداوند به سبب آن، از شما راضی شود. و اگر شما و تمامی ساکنین زمین کافر شوند، هرگز به خداوند ضرری نمی رسانند. خداوندا! بخاطر آنچه ادا نمودم و به انجام رساندم، مومنین را بیامرزد؛ و بر انکار کنندگان کافر، غضب بنما. و حمد و سپاس از آن پروردگار جهانیان است.

پایان

صبا

 

 

/ 17 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهنگ

سلام قال رسول الله(ص): عید غدیر خم اشرف اعیاد امت من است. عیدتان مبارک [گل][گل][گل][گل][گل][گل] ---------------------------------- ==================== زبان حال نوکر صهیونیستها: . تـــا مدال نــوکری داریم --صنعت شایعه افکنی داریم از کرامات نوکری این است--- ما دلارهای اجنبی داریم با ( بی بی سی) همه شدیم همراه--- بین خود ولی دری وری داریم مخملی باف اجیر و نوکر ماست ......

خادم الزهرا (داوود)

عصر يك جمعه دلگير، دلم گفت: بگويم، بنويسم كه چرا عشق به انسان نرسيدست، چرا آب به انسان نرسيدست، و هنوزم كه هنوز است، غم عشق به پايان نرسيدست بگو حافظ دل‌خسته ز شيراز بيايد، بنويسد كه هنوزم كه هنوز است، چرا يوسف گم‌گشته به كنعان نرسيدست و چرا كلبه احزان به گلستان نرسيدست عصر اين جمعه دلگير، وجود تو كنار دل هر بي‌دل آشفته شود حس كجايي گل نرگس؟ اللهم عجل في فرج مولانا صاحب العصر و الزمان.... التماس دعا یا مولا علی مدد ...

سیدمحمدجواد

سلام تشکر این عید با برکت بر شما مبارک اگه مایل به تبادل لینک هستید خبر بدید یاعلی مدد[گل]

بهمن

عید بر شما مبارک..××××××××× عید بر شما مبارک...×××××××× عید بر شما مبارک....××××××× عید بر شما مبارک.....×××××× عید بر شما مبارک......××××× عید بر شما مبارک.......×××× عید بر شما مبارک........××× عید بر شما مبارک.........×× عید بر شما مبارک..........× عید بر شما مبارک.........×× عید بر شما مبارک........××× عید بر شما مبارک.......×××× عید بر شما مبارک......××××× عید بر شما مبارک.....×××××× عید بر شما مبارک....××××××× عید بر شما مبارک...×××××××× عید بر شما مبارک..××××××××× عید بر شما مبارک.××××××××××

133

سلام اعمال روز عید غدیر آنکه مومنی را ملاقات کند ، این تهنیت را بگوید : الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمومنین ، والائمة علیهم السلام روزه که کفاره شصت سال گناه است غسل در این روز زیارت امیرالمومنین علی (ع) زیارت معروف امین الله دعای ندبه دونماز برای این روز در مفاتیح الجنان آمده است برای اطلاع بیشتر به مفاتیح الجنان رجوع شود چه زیباست این روز را که جزء اعیاد بزرگ اسلام می باشد بزرگ خوانده و بزرگ عید بدانیم لباس نیکو پوشیدن و معطر کردن و زینت کردن و شاد بودن و شیعیان مولا علی (ع) را شاد نمودن مبارک باشد این عید بر تمام شیعیان ومسلمانان جهان عید غدیر مبارک باد عید ولایت یاعلی s133.blogfa.com

فاران

الحمدلله الّذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین علیّ ابن ابیطالب و الائمة المعصومین علیهم السّلام سلام عید ولایت مبارک . . . «زنده نگه داشتن این عید، نه برای این است که چراغانی بشود و قصیده خوانی بشود و مداحی بشود. اینها خوب است؛ اما مسئله این نیست. مسئله این است که به ما یاد بدهند که چطور باید تبعیت کنیم. به ما یاد بدهند که غدیر، منحصر به آن زمان نیست؛ غدیر در همه اعصار باید باشد و روشی که حضرت امیر در این حکومت پیش گرفته است، باید روش ملتها و دست اندرکاران باشد. قضیه غدیر، قضیه جعل حکومت است. این است که قابل نصب است؛ والاّ، مقامات معنوی قابل نصب نیست». امام خمینی رحمه الله . . . التماس دعا اللهم ثبت قلوبنا علی دینک

پارسا

تعدادي از دانشجويان دانشگاه‌ علامه طباطبائي، دانشگاه شهيد عباسپور و عده‌اي از طلاب مشهد روز پنجشنبه 12 آذرماه با آيت الله جوادي آملي ديدار و گفتگو كردند. در ادامه اين ديدار آيت‌الله جوادي آملي در پاسخ به سوال يكي از دانشجويان حاضر در جلسه مبني بر اينكه شائبه‌ و شايعه‌هايي مطرح شده مبني بر اينكه حمايت جنابعالي از مقام معظم رهبري بعد از انتخابات نامحسوس شده است، تأكيد كرد: شما اصلا به اين حرف‌ها توجه نكنيد و اصلا اين‌طور نيست. به گفته كشوري، آيت‌الله جوادي آملي همچنين در پاسخ به پرسش يكي ديگر از دانشجويان مبني بر اينكه نظر شما در مورد قانون‌شكني سران اغتشاشات اخير چيست؟ گفت: شما بايستي در اين خصوص به سخنان مقام معظم رهبري توجه كنيد و گوشتان به حرف‌هاي ايشان باشد و ببينيد كه ايشان چه مي‌گويد. كشوري ادامه داد: آيت‌الله جوادي آملي در پايان سخنانشان براي موفقيت دولت در حل مشكلات اقتصادي مردم دعا كردند.

آفتاب

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین و الائمه المعصومین (علیهم السلام) علی جان ، ممنونم به خاطر این همه کرامت ، علی جان پوشیده کفن به شوق و قصد زیارت ، علی جان من بی تو کم و فقیرمو پست و حقیرمو ، ز زندگی سیرم با تو عاشقانه هستمو ، همیشه هستمو ، دگر نمی میرم یا حیدر ، حیدر ، یا حیدر ، حیدر ، یا حیدر ، حیدر عید بر شما مبارک [گل][گل][گل][گل][گل]

مهرورز عدالت طلب

یکی از دردهای مملکت این است که حتی تحصیل­کرده­هایمان خیلی با تاریخ میانه خوبی ندارند (اگر یادتان باشد در دوره­های دبیرستان هم نه تاریخ و نه معلم تاریخ معمولاً جدی گرفته نمی­شدند). ... ملتی که تاریخ گذشته­اش را نمی­خواند و نمی­داند، همه چیز را خودش باید تجربه کند. آیا فرصت این کار را دارد؟ آیا عمرش به این تجربه­ها کفاف می­دهد؟ از این دردناک­تر نمی­شود که تجربه­ای را به قیمت گزاف به دست می­آوریم ولی آن را نگاه نمی­داریم. یک نسل، دو نسل می­گذرد همه یادمان می­رود و آن­وقت دوباره روز از نو روزی از نو. ... با پست «با تاریخ بیگانه ایم» به روزم.