شهید تهرانی مقدم 'مهندسی معکوس' را 30 سال پیش در ایران عملیاتی کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حمید رضا مقدم‌فر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ظهر امروز (سه‌شنبه) با حضور در یادواره شهید حاج حسن تهرانی مقدم که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی، اساتید، دانشجویان و رئیس دانشکده الهیات برگزار شده بود، طی سخنانی با بیان اینکه ۳۰ سال افتخار دوستی با این شهید گرامی را داشتم، گفت: همه شهدا بزرگ و با عظمت هستند چرا که خداوند به آنها مدال شهادت داده است، اما در بین شهدا برخی درخشندگی ویژه‌ای دارند.

وی افزود: شهید تهرانی مقدم تا آن حدی که افتخار همراهی با وی را داشتم، در بین شهدای زیادی که جان خود را فدای انقلاب اسلامی کردند، درخشش ویژه‌ای داشت؛ افرادی که شخصیت‌های متعددی داشته و صفات آنها جمع اضداد است، نادر هستند و شهید تهرانی مقدم جزو همین نوادر بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران تصریح کرد: وی دارای شخصیت علمی فوق‌العاده‌ای بوده و در عالی‌ترین جایگاه استراتژیک و نظامی قرار داشت ولی در عین حال فردی عارف، اهل سیر و سلوک و با تقوا بود و همیشه اصرار داشت که خدماتش هیچ وقت منتشر نشود. این شهید عزیز حتی جایگاه حرفه‌ای و ورزشی هم داشت به نحوی که یک کوهنورد و یک فوتبالیست حرفه‌ای بود.

مقدم‌فر با تأکید بر اینکه شهید تهرانی مقدم مدیریتی فوق‌العاده داشت، اضافه کرد: بنا بر پیشنهادی که به دانشگاه جامع امام حسین(ع) دادیم، قرار است که پایان‌نامه تعدادی از دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد به بررسی ابعاد و خصوصیات این شهید بزرگ بپردازد و در آینده نتایج این بررسی‌ها به عنوان کتاب‌هایی در اختیار عموم جامعه قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهید تهرانی مقدم در مدیریت، فوق‌العاده و الگو بود، به نحوی که الگوی مدیریتی شهید به عنوان یک الگوی جدید باید به جامعه اسلامی معرفی شود.

"شهید تهرانی مقدم مدیری کادرساز بود و هر کس که در چارچوب مدیریتی وی قرار می‌گرفت، ولو اینکه سطحش هم در حد صفر بود، رشد و پرورش یافته و به نظام اسلامی خدمت می‌کرد، در واقع مدیریت شهید تهرانی مقدم مدیری دارای با خلاقیت و نوآوری بود."

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران با بیان اینکه شهید تهرانی مقدم از هر شکستی پیروزی می‌ساخت، خاطرنشان کرد:‌ امروز مدیریت‌های استراتژیک دنیا به دنبال این هستند که چگونه مدیران از سختی‌ها و شکست‌ها خسته نشوند؛ شهید تهرانی مقدم ۳۰ سال بود که مرتباً این تئوری را عملی می‌کرد و تهدیدها را تبدیل به فرصت و ضعف‌ها را به قوت مبدل می‌ساخت.

وی همچنین گفت:‌ ۳۰ سال پیش زمانی که در کشورمان صنعت موشکی وجود نداشت، شهید تهرانی مقدم صنعت موشکی جمهوری اسلامی ایران را راه‌اندازی کرد و زمانی که مطرح شد که باید پاسخ صدام را بدهیم، وی اعلام کرد که با موشک این پاسخ را خواهیم داد؛ شاید خیلی‌ها زمانی که این سخن را شنیدند، به آن ناباورانه نگاه کرده و تعجب می‌کردند اما او مهندسی معکوس را ۳۰ سال پیش در ایران اسلامی عملیاتی کرد، یعنی زمانی که مهندسی معکوس در ایران اسلامی تجربه نشده بود.

مقدم‌فر اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب این شهید بزرگ را بسیار دوست می‌داشتند و وقتی ایشان شهید شدند حضرت آقا واقعاً متأثر شدند.

وی خاطرنشان کرد: ‌هنوز هم سپاه پاسداران محذور است که تمامی ابعاد علمی و تخصصی و دستاوردهای شهید تهرانی مقدم را بیان و اعلام کند. شهید تهرانی مقدم حتی در سپاه هم ناشناخته بود چرا که اجازه نمی‌داد که کسی او را بشناسد و اصلًا اهل معرفی کردن خود نبود.

" این شهید عزیز واقعاً یک پژوهشگر فوق‌العاده و پدر صنعت موشکی ایران اسلامی بود و در همه ابعاد پژوهش تلاش می‌کرد و اگر امروز ما ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم، مدیون مجاهدت‌ها و خلاقیت‌های این شهید بزرگوار هستیم."

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه شهید تهرانی مقدم در حوزه کاری خود صدها دانشمند و ده‌ها دکترای تخصصی را به کار گرفته و خود آنها را مدیریت می‌کرد، گفت: سال‌ها طول خواهد کشید که شأن علمی و مقام والای معنوی این شهید روشن شود.

وی همچنین اظهار داشت: شهید تهرانی مقدم هیچ شاخصی به غیر از ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب نداشتو همواره می‌گفت که فقط به حرکت حضرت آقا توجه کنید.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران در پایان با اشاره به سریال تاریخی شوق پرواز و نمایش بخش‌های از زندگی شهید بابایی در این سریال، تصریح کرد: امروز اگر یک سریال به زندگی شهید بابایی پرداخته و همه را جذب خود کرده است، هنرمندان می‌توانند زندگی شهید تهرانی مقدم را واکاوی کنند تا سکانس‌هایی که همگی اسوه جهاد، مقاومت و علم‌اندوزی است را از زندگی این شهید بیرون کشیده و به نمایش بگذارند.

/ 2 نظر / 26 بازدید
ساناز صادقي

چون کوه به آبشار می اندیشم////پاییزی ام و بهار می اندیشم///از هر نَفَسَم جوانه ای می رویَد///این گونه به روزگار می اندیشم////سلام خوشحال ميشم باهم تبادل لينك كنيم منو با عنوان "دلنوشته هاي ماباهم" و آدرس www.mabaham.ir لينك كن بعدش بيا به سايت ما و لينك خودت رو ثبت كن ( تو قسمت لينك هاي دوستان ).تبادل لينك اتوماتيك مي باشد يعني اگر لينك مارا به وبلاگ تان اضافه كرده باشيد لينك شما بصورت خودكار تاييد خواهد شد.پيروز و شاد باشيد

محسن

سلام سال نو مبارک [گل] انشا الله سال جدید سالی پر از موفقیت و شادی براتون باشه یا علی